Latvijas muzeji piedalīsies Eiropas „Muzeju naktī”

2005.gada 14. maija naktī 53 Latvijas muzeji - 20 Rīgā un 23 visos Latvijas novados - piedalīsies Eiropas muzeju akcijā ar devīzi „Gaisma naktī”. 

Akcijas Muzeju nakts iniciators ir Francijas Kultūras un komunikāciju ministrija, kas katru gadu aicina visas Eiropas valstis kādā no pavasara nedēļas nogalēm īpašu uzmanību pievērst muzejiem. Akcija, kura līdz šim bija pazīstama kā „Muzeju pavasaris”, gadu gaitā ir kļuvusi par tradīciju un ieguvusi savu vietu Eiropas kultūras dzīves kalendārā. 2004.gadā akcijā piedalījās apmēram 3000 muzeji no dažādām Eiropas valstīm, to vidū bija arī 43 Latvijas muzeji. Muzeju pavasaris ir viens no Eiropas Padomes atbalstītajiem starptautiskiem kultūras pasākumiem.

Akcija ir radīta, lai ar demokrātiskiem un netradicionāliem paņēmieniem pievērstu sabiedrības uzmanību kultūras mantojumam, kas glabājas muzejos, kā arī rosinātu muzeju darbiniekus jaunām komunikācijas formām darbā ar apmeklētājiem. Šajā gadā, nomainot akcijas norises laiku – dienu pret nakti -, akcijas organizatori vēlējušies nedaudz šokēt ierasto muzeju publiku, aktīvāk piesaistīt jauniešu auditoriju, kā arī provocēt muzeju darbiniekus vēl radošākām un neparastākām komunikācijas formām ar apmeklētāju. 

Muzeji, kuri iesaistās akcijā, katru gadu interpretē kādu kopīgu tēmu. Pagājušajā gadā tā bija „Vēsture un nostāsti”, šogad – „Gaisma naktī”. Visus akcijas dalībniekus vieno simbolisks logo un akcijas plakāts. Akcijas norisi dalībvalstīs atspoguļo Francijas Kultūras un komunikāciju ministrijas administrēta Interneta mājas lapa ( HYPERLINK "http://www.nuitdesmusees.culture.fr/" www.nuitdesmusees.culture.fr). Tajā redzams arī Latvijas muzeju piedāvājums. Latvijas muzeju programma atrodams Kultūras ministrijas mājas lapā  HYPERLINK "http://www.km.gov.lv/Muzeji" www.km.gov.lv/Muzeji. 

Akcijas atklāšana notiks Rīgā 14.maijā plkst.17.00 Andrejsalā – vietā, kur paredzēts veidot Laikmetīgās mākslas muzeju. 

Akcijā piedalās 20 Rīgas muzeji. Lai vēlajās vakara stundās apmeklētāji varētu nokļūt ne tikai Vecrīgas un pilsētas centra muzejos, no plkst. 21.00 līdz 1.00 naktī trīs maršrutos no Strēlnieku laukuma kursēs speciāli bezmaksas autobusi – 1.maršruts uz Pārdaugavu (Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs – Teātra muzejs – J.Akuratera un O.Vācieša muzejs); 2.maršruts uz Sarkandaugavu (Valsts Mākslas muzejs, Medicīnas vēstures muzejs; Latvijas kultūras muzejs „Dauderi”); 3.maršruts pa Brīvības ielu uz Juglu (Lattelekom muzejs, Raiņa un Aspazijas māja, Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs) un atpakaļceļā pa K.Barona ielu (A.Čaka muzejs, Latvijas Dabas muzejs).

Rīgas rajona iedzīvotājus uz akcijas pasākumiem aicina četri Jūrmalas muzeji, kā arī Turaidas muzejrezervāts.

Akcijā iesaistījušies muzeji deviņās Vidzemes vietās – Lielvārdē, Skrīveros, Aizkrauklē, Madonā, Jēkabpilī, Cēsīs, Valkā. Alūksnē apmeklētājus gaidīs visi trīs pilsētas muzeji, savukārt Valmierā akcijas pasākumus ievadīs īpašs notikums – jaunās muzeja mājas atklāšana. 

Plašs būs muzeju piedāvājums arī Kurzemes pusē – apmeklētāji tiek gaidīti Liepājā, Pāvilostā, Tukumā, Jaunpilī, Jaunmokās, Kuldīgā. Latvijas Lauksaimniecības muzejs Talsos akcijas naktī paredzējis arī jauno ekspozīciju atklāšanu.

Zemgalē apmeklētājus gaidīs četri muzeji – divi memoriālie muzeji: J.Jaunsudrabiņa Neretā un Ā.Alunāna Jelgavā, kā arī abi muzeji Bauskā. Viduslaiku gaisotni Bauskas pilī ienesīs gatavošanās nokturnēm – pusnakts dziedājumiem.  

Latgalē Muzeju nakti varēs baudīt Krāslavas, Ludzas un Preiļu muzejos. Ļoti plašu pasākumu programmu ar moto “Veca nauda spīd” piedāvā Preiļu muzejs. 

Kopš 2002. gada, kad Latvija pirmo reizi iesaistījās akcijas pasākumos, augusi gan muzeju ieinteresētība, gan publikas un masu mēdiju ievērība. Jau trešo gadu muzeju akciju finansiāli atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija un Valsts Kultūrkapitāla fonds. Līdzfinansējumu akcijas īstenošanai saņēmuši 36 muzeji. Akciju informatīvi atbalsta laikraksti „Diena”, „Latvijas Avīze” un „Rīgas Balss”.