ČETRI VELO MARŠRUTI MUZEJU NAKTIJ 2016

Muzikālu pieturvietu nekad nevar būt par daudz

Radio NABA Muzeju nakts 2016 izlase: četri velo maršruti Rīgā

Sestdien, 21. maijā jau divpadsmito gadu pēc kārtas visā Latvijā norisināsies starptautiskā akcija “Muzeju nakts”. Šogad tās ietvaros savas durvis vērs 150 muzeji un to sadarbības partneri, piedāvājot īpaši veidotu pasākumu programmu ar vienojošo tēmu “Durvis”. Lai palīdzētu orientēties plašajā piedāvājumā un aicinātu apmeklētājus nesteidzīgā gaisotnē apmeklēt arī ārpus Rīgas centra esošos muzejus, sadarbībā ar akcijas organizatoriem radio NABA izveidojusi savu interesantāko notikumu izlasi četru velo maršrutu formātā. Katrā no tiem ir iekļauta viena vai vairākas muzikālās pieturas. Ieeja pasākumos akcijas norises laikā ir bez maksas.

PIRMAIS VELOMARŠRUTS:

LU Muzejs (Kronvalda bulvāris 4) – Enerģētikas muzejs (Andrejostas iela 8) - Rīga VEF teritorija – Dejas “Nice Place Mansards” “The Doors” mūzikas pavadībā (K. Barona iela 21A)

Bez dabaszinātniskajiem un inženiertehniskajiem prātiem mūsu ikdiena un apkārtējā vide ne tuvu neizskatītos tāda, kāda tā ir pašreiz! Pēc trīs visnotaļ tehnisku muzeju apmeklējuma maršruts noslēdzas ar dejām īstenas durvju mūzikas pavadībā.

LATVIJAS UNIVERSITĀTES MUZEJS
Kronvalda bulvāris 4 
Ir velo novietnes

19.00 Durvju atslēgšana ilggadējai LU Bioloģijas fakultātes ēkai. Latvijas Universitāte pēdējo reizi uzņems viesus ilggadējā Bioloģijas fakultātes ēkā, kas glabā stāstus par pirmajiem tehniski izglītotajiem prātiem jau kopš Rīgas Polithenikuma laika.
19.00-23.00 Lielie prāti: vizuāli skaniski stāsti par pirmajiem dažādu zinātņu nozaru pētniekiem. 
Iepauzētā daba: vēsturisko dabaszinātņu kolekciju izstāde. 
Kad nepieciešams atpūtināt kājas: mini video lekciju demonstrējumi Paula Valdena auditorijā.
Prāta labirints: asprātīga orientēšanās spēle ēkas gaiteņos un auditorijās.
23.00 Durvju aizslēgšana ēkai Kronvalda bulvārī 4.


ENERĢĒTIKAS MUZEJS
Andrejostas iela 8
Ierašanās no 20.00 

20.20 Pasākuma atklāšana. 
20.00-00.30 Pastāvīgā ekspozīcija un izstādes: "Elektrība dara visu". "Ķeguma spēkstacijas būvniecība caur Eduarda Krauca fotoobjektīvu". Enerģiskas un izzinošas aktivitātes, radošās darbnīcas visiem. Elektrodrošības nodarbības. Interesanti eksperimenti ar “Fizmix”. Muzikāli priekšnesumi un dažādi pārsteigumi. 21.40-00.30 Enerģētikas muzejā: Retro kino „Kā tapa Ķeguma spēkstacija – Kārļa Dumbrāja atmiņas” (jaunā filma). "Kā tapa Latvenergo hidroelektrostacijas".


VEF VĒSTURES MUZEJS 
Ūnijas iela 4, VEF teritorija 
Ir velo novietnes 

Sadarbojoties ar a/s VEF, VEF vēstures muzejs aicina simboliski atvērt bijušās Valsts Elektrotehniskās fabrikas (VEF) durvis un ienākt VEF teritorijā – atcerēties tās leģendāro vēsturi un padomāt par tās iespējamo nākotni.

19.00-01.00 VEF vēstures muzeja, fotokluba “Rīga” un vecveterānu kluba “VEF Minox” kopīgi veidota fotoizstāde, kas rosinās doties pastaigā pa VEF, atceroties nopietnus un arī ne tik nopietnus VEF vēstures notikumus un norises. Katrai vietai, katrai ēkai bijušā VEF teritorijā, katram cilvēkam, kas te strādājis, ir savs stāsts. Ar „VEF Minox” kluba biedru palīdzību šī izstāde pieskaras dažiem mirkļiem VEF bagātajā vēsturē. Šodien lielais uzņēmums, kura panākumus gadu gaitā veidoja daudzu cilvēku kopīgs darbs, jau pieder pagātnei, taču pagātnes pieredze var kļūt par iedvesmu nākamo paaudžu sasniegumiem, tāpēc apmeklētājiem būs iespēja iepazīties ar Latvijas jauno arhitektu idejām par VEF teritorijas turpmākās attīstības iespējām, izteikt savu vērtējumu un priekšlikumus. 
19.00-21.00 Saņemot maršruta karti, varēs doties pastaigā pa VEF teritoriju, atrodot un apskatot VEF vēsturē nozīmīgas ēkas un vietas. 
21.00-01.00 Tiks demonstrēti VEF vajadzībām uzņemtie reklāmas materiāli, kuros būs redzami gan rūpnīcas cehi un ražojumi, gan kādreiz tik slavenais ēdināšanas kombināts “Vefietis”.


NICE PLACE MANSARDS
K. Barona iela 21 A
Ieeja caur pagraba durvīm

16.00-2.00 Šogad Muzeju Nakts laikā durvis vaļā vērs improvizēts Savādo lietu muzejs, kurā varēs iepazīt dažādus visnotaļ savdabīgus atradumus no dažādām pasaules vietām, kā arī iepazīties ar to stāstiem. Apmeklētājiem tiks sniegta iespēja iepazīties ar interesantiem un savādiem priekšmetiem, kur katram no tiem tiks pievienots personisks stāsts, par to kā un kādēļ tas ir nonācis šajā vietā.
16.00 - pēdējam apmeklētājam “The Doors” mūzikas vakars. Apmeklētāji tiks gaidīti uz vinila plašu vakaru Henrika Eliasa Zēgnera pavadībā, kur visas nakts garumā tiks atskaņoti grupas "The Doors" skaņdarbi un dažu pietuvināto mūziķu ieraksti. Uz lielā ekrāna tiks demonstrēti grupas koncertieraksti. “The Doors” uz lielā ekrāna un no plkst. 19.00 “The Doors” mūzikas vakars – plates spēlē Henriks Eliass Zēgners.

OTRAIS VELOMARŠRUTS:

Žaņa Lipkes memoriāls (Mazais Balasta dambis 8) – RSU Muzejs (Dzirciema iela 16) – Pasaules mūzikas skanējums Valsts asinsdonoru centrā (Sēlpils iela 9)

Šajā labo darbu maršrutā uzmanības centrā ir stāsts par došanu. Vai tā būtu vēlreiz atdota iespēja cilvēkiem dzīvot, par ko stāsta Žaņa Lipkes dzīve, zināšanu nodošana Rīgas Stradiņa universitātē vai palīdzība citiem, nododot asinis, pateicoties šādiem cilvēkiem, pasaule spēj kļūt skaistāka!

ŽAŅA LIPKES MEMORIĀLS
Mazais Balasta dambis 8

14.00 un 20.00 „Ķīpsalas durvis, lūkas un vārtiņi” – ekskursija stundas garumā ģimenēm ar bērniem pa Ķīpsalu. Tikšanās Ķīpsalas ielā 5, pie baseina. Gide – vēsturniece Guna Vainovska.
15.00–21.00 Bērnu radošās darbnīcas „Durvis uz slēptuvi” un „Piepildīsim Ķīpsalas Noasa šķirstu”.
16.00–22.00 Orientēšanās spēle „Šurpu turpu iet, nekur neaiziet”.
15.00, 17.00, 19.00 Ekskursija pa Lipkes memoriālu „Aiz melnā šķūņa durvīm”.
22.00 Lekcija „Triumfa arkas – vārti ar uzvaras garšu”. Lektors – prof. Deniss Hanovs.


RĪGAS STRADIŅA UNIVERSITĀTES MUZEJS
Dzirciema iela 16
Ir velo novietnes

19.00-23.00 Teleportēšanās virtuālajā realitātē „Paver virtuāli mūsu muzeja durvis – vēsture.rsu.lv”. Jaunās interneta vietnes „RSU virtuālā vēstures ekspozīcija” prezentācija.
Teleportēšanās profesijas vēsturē „Vai zini, kā veidojusies mana profesija?” Kopā ar RSU studentiem interaktīvi izzini profesiju vēsturi! 
Teleportēšanās 40 gadus senā pagātnē - kinofilmu demonstrācija: “Alma Mater. Rīgas Medicīnas institūts” (1976), “Bērnu fiziskās audzināšanas higiēniskie aspekti” (1979).
Aicinām apskatīt RSU muzeja pastāvīgo ekspozīciju un izstādi „Grāmata mūsu universitātē”.


VALSTS ASINSDONORU CENTRS 
Sēlpils ielā 9
Ir velo novietnes

19.00-23.00 Teleports „Valsts asinsdonoru centram – 75”. Fotoprojekcijas pie ēkas.
Akustiskais koncerts. Piedalās: Harry Vagrant, Kieren Lang (Austrālija), grupa "SunSuns", Rihards Lībietis, Erna Daugaviete un Mārtiņš Eihmanis.
19.00-22.00 Teleports „Labestība un nesavtība”. Ziedo asinis un paver durvis uz pasauli, kurā mēs rūpējamies viens par otru!

TREŠAIS VELOMARŠRUTS:

Latvijas Ugunsdzēsības muzejs (Hanzas iela 5) – Rīgas pašvaldības policijas vēstures muzejs (Hanzas iela 7) – Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra muzejs (Tvaika iela 2) – “Aldara” vēsturiskā alus darītava (Tvaika iela 44)

Drošība vienmēr ir pirmajā vietā! Šajā maršrutā iespējams iepazīties ne tikai ar fizisko, bet arī prāta un izklaižu drošību. 

LATVIJAS UGUNSDZĒSĪBAS MUZEJS
Hanzas iela 5
Ir velo novietnes

19.00-01.00 Iepazīšanās ar evakuācijas durvju drošas atvēršanas mehānismu konstrukciju un darbības pamatprincipiem sabiedriskās ēkās.
Muzeja pastāvīgās ekspozīcijas. Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidācijas darbu sākuma 30. gadskārtai veltīta tematiskā izstāde. Ekspresizstādes: „Hirosimas Miera memoriāls” un „Hirosimas un Nagasaki (Japāna) atombombardēšana”.
19.00-21.00 Modernas un unikālas ugunsdzēsības un glābšanas tehnikas demonstrācija Ugunsdzēsēju laukumā pretim muzejam.
Konkurss par orientēšanos ugunsdzēsības un glābšanas aprīkojumā un tehnikā, pamatzināšanu paštests ikdienas drošības pamatos ar pārsteiguma balvām.


RĪGAS PAŠVALDĪBAS POLICIJAS VĒSTURES MUZEJS
Hanzas iela 7 
Ir velo novietnes

19.00-01.00    Īsfilmas „Rīgas pašvaldības policijai 25 gadi”, „Nāc un piesakies”.
Ikgadējās obligātās ieskaites Rīgas pašvaldības policijas darbiniekiem.
Iepazīšanās ar Rīgas pašvaldības policijas vēsturi.
Aktivitātes bērniem par drošības jautājumiem kopā ar bērnu draugu – suni Rotto.
Transportlīdzekļu un bruņojuma apskate.


RĪGAS PSIHIATRIJAS UN NARKOLOĢIJAS CENTRA MUZEJS
Tvaika iela 2
Ir velo novietnes

18.00 Pēterim Krastiņam – izcilam un traģiskam 20. gs. sākuma latviešu māksliniekam, ilgstošam psihiatriskās slimnīcas pacientam – veltītās izstādes atklāšana.
No 19.00 Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra muzeja vēsturiskās ekspozīcijas un izstādes apskate.
19.30 un 21.00 Islandiešu autora F.Fredriksona filmas „Visuma eņģeļi” (Angels of Universe) demonstrēšana sadarbībā ar Ziemeļu Ministru padomes biroju Latvijā.
20.00, 21.00, 22.00 Ekskursija Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra (ANNO 21.09.1824.) vēsturiskajā teritorijā.


„ALDARIS” ALUS DARBNĪCA
Tvaika iela 44

16.00-00.00 Lielākās Baltijas valstīs pieejamās seno Latvijas alus pudeļu un alus atribūtikas kolekcijas (19. gs. beigas – 1965. gads) atklāšana Aldara alus darbnīcā. Padomju laiku bunkura atvēršana, alus meistarklases, Latvijas un pasaules alus šķirņu degustācija.
16.00-00.00 Ekskursija gidu pavadībā Aldara vēsturiskajā alus darītavā, Aldara alus darbnīcā un padomju laiku bunkurā. 
19.00-23.00 Kultūras un mūzikas programma Aldara vēsturiskās alus darītavas pagalmā. Īpaša programma bērniem. “Aldara” vēsturiskajā kvartālā apmeklētājus ar muzikāliem priekšnesumiem priecēs grupas “Čipsis un Dullais”, Ozols un “Triānas Parks”.


CETURTAIS VELOMARŠRUTS:

Latvijas naivās mākslas muzejs (AB Dambis 2) – Boļeslava Sloskāna muzejs (Ojāra Vācieša iela 6) – Ojāra Vācieša memoriālais muzejs (Ojāra Vācieša iela 19) – Dejas mūzikas videoklipu pavadībā mūzikas klubā Nabaklab (Z.A. Meierovica bulvāris 12)

Skaniski un vizuāli raibākais maršruts tiem, kam patīk kontrasti. 

LATVIJAS NAIVĀS MĀKSLAS MUZEJS – GALERIJA „NOASS”
AB dambis 2

19.00-01.00 Komiksu apvienības “Kutikuti” izstāde “Tempora mutantur” – Somijas mākslinieku apvienības “Kutikuti” desmitgadei veltītā ekspozīcija, kas tapusi sadarbībā ar biedrību “Kuš!”. 
Kristapa Epnera personālizstāde “Vingrinājumi”. Izstāde atspoguļo mākslinieka interesi par cilvēka – topoša profesionāla vingrotāja – ķermeņa kustībām, kā arī vingrošanas specifisko vidi un rīkiem, kas veido vingrotāja ikdienu.
21.00- 01.00 DJ Alise Ģelze.

BOĻESLAVA SLOSKĀNA MUZEJS
O. Vācieša iela 6 (Rīgas Katoļu ģimnāzijas teritorijā)

19.00-24.00 Durvis uz debesīm – ekskursija pa radio „Marija Latvija”.
19.00, 20.00 Durvis uz pasauli – teātra izrāde „Dzimšanas diena”.
19.45, 20.45, 21.45 Durvis uz nezināmo – ekskursija gida pavadībā.

OJĀRA VĀCIEŠA MEMORIĀLAIS MUZEJS
O. Vācieša iela 19 

12.00-01.00 Pamatekspozīcijas apskate.
Ināra Helmūta grāmatu grafikas darbu izstāde. Carnikavas mākslas skolas radošo darbu izstāde.
16.00–19.00 „Astoņu kustoņu” svētki. Radoša pēcpusdiena ģimenēm.
16.00–17.30 Radošās darbnīcas muzeja dārzā.
17.30–18.00 Rotaļas ar Ilgu Reiznieci muzeja dārzā.
18.00 Ojāra Vācieša dzejas uzvedums bērniem teātra „Zīļuks” iestudējumā.
19.00–01.00 Instalācija „Atmošanās”. Projekts „Atmošanās” ir divu izcilu personību – Ojāra Vācieša un mākslinieka Ināra Helmūta – radošo darbu satikšanās telpā multimediālā veidā. Videoprojekciju pamatā ir animētas Ināra Helmūta grāmatu grafikas no Ojāra Vācieša dzejas krājumiem „Visāda garuma stundas” un „Zibens pareizrakstība”. Projekcijas papildinātas ar unikāliem audioierakstiem – Ojāra Vācieša dzeju paša dzejnieka lasījumā. Projekta autori: Vitālijs Vinogradovs, Ļubova Pimenova.
20.00-22.00 Kino vakars. Dokumentālā filma „Daugavas leģenda” (1966, režisors Laimonis Gaigals, scenārija autors Ojārs Vācietis). Filmā iemūžināts Staburags pirms applūdināšanas.
Dokumentālā filma „Ceturtā dimensija” (1977, režisors Laimonis Gaigals).
„Visāda garuma stundas” (1983, režisore Maija Smildziņa).
„Visāda garuma gadi” (2013, režisore Mārīte Balode).
„Vārds Ojārs Vācietis” (2003, režisors Ģirts Nagainis).
20.00 „Sirds varā”. Jāņa Akuratera muzeja pasākums Ojāra Vācieša muzeja dārzā. Dziesmas ar Jāņa Akuratera un Ojāra Vācieša vārdiem dzied Ieva Akuratere.
23.15 Jauniešu grupas „Mirkļa ceļotāji” koncerts muzeja dārzā. Oriģināldziesmas ar Ojāra Vācieša vārdiem

LU MŪZIKAS KLUBS NABAKLAB
Z.A. Meierovica bulvāris 12

No plkst. 21.00 Videoritmi: dejo un skaties līdzi! LU Mūzikas klubs Nabaklab jau vairākus gadus ir Latvijas Universitātes muzeja draugs, kas Muzeju nakts norises laikā izturīgākajiem pasākuma apmeklētājiem piedāvā bezmaksas muzikālo izklaidi. Šoreiz pasākumā video žanru mīlošu cilvēku izveidota radošā apvienība “Videoritmi” uzstāsies ar dažādām mūzikālām video performancēm.